Analiza statystyczna

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy na określenie „analiza statystyczna” to policzenie magicznej wartości p. I dla wielu osób na tym kroku opracowanie statystyczne się kończy…
Nic bardziej mylnego!

Poprawnie i rzetelnie przeprowadzona analiza statystyczna musi objąć szereg kroków w tle, ale o nich za chwilę.
A szerzej rozumiana pomoc statystyczna może obejmować jeszcze więcej.

Statystyczna analiza danych

Nasze usługi statystyczne są kompleksowe i jesteśmy z Klientami aż do mety czyli np. obrony pracy czy publikacji artykułu.
Przygotowana przez nas oferta zawsze obejmuje:

Przygotowanie bazy danych do analizy w programie statystycznym

(a więc odpowiednie zakodowanie zmiennych, przeliczenie wskaźników, stworzenie dodatkowych zmiennych, jeśli jest taka potrzeba)

Charakterystyka badanej grupy

(zależnie od zebranych danych – zmienne socjodemograficzne itd.)

Wybór odpowiednich testów statystycznych, narzędzi czy analiz statystycznych

w celu odpowiedzi na otrzymane pytania i hipotezy badawcze

Sprawdzenie założeń wybranych narzędzi i testów statystycznych

(np. normalność rozkładu, równoliczność grup, obserwacje odstające, homogeniczność wariancji)

Wykonanie właściwej analizy statystycznej danych

weryfikacja postawionych pytań i hipotez badawczych

Opracowanie statystyczne wyników badań i przedstawienie ich

w sposób zgodny ze standardami prezentacji obliczeń statystycznych (np. APA dla analiz z zakresu psychologii), w wersji polsko lub angielskojęzycznej,
z opisem, interpretacją i dodatkowymi komentarzami, tak aby wyniki były nie tylko poprawnie przedstawione, ale też po prostu zrozumiałe

Przedstawienie analizy wyników badań w formie tabel czy wykresów

Wsparcie statystyczne

aż do obrony, wystąpienia na konferencji czy publikacji artykułu (a więc np. dodatkowe wyjaśnienia, pomoc w odpowiedzi na pytania Klienta, promotora czy recenzentów dotyczące metodologii statystycznej, wyników analizy statystycznej czy interpretacji wyników)

To wszystko powyżej składa się na wspomniane
na początku tło służące temu, by na końcu tego
procesu otrzymać wiarygodny wynik.

Warto pamiętać, że im wyżej punktowane czasopismo,
tym większą wagę przykładają w nim do analizy
statystycznej.

Na co zwrócić uwagę
wybierając statystyka?

Nasze doświadczenie pokazuje, że niestety nie każde Wasze doświadczenie ze statystykiem jest miłe.
Dlatego poniżej znajdziecie kilka wskazówek, którymi możecie się kierować wybierając osobę, której powierzycie analizę statystyczną
Waszych cennych badań. Lista powstała na podstawie rozmów i współpracy z naszymi Klientami.

Intuicyjnie poszukiwania statystyka zaczynamy wśród znajomych. W ten sposób często trafiamy na siostrę kolegi, sąsiada, bratowej itp. itd. I nie twierdzę, że wszystkie te drogi są złe! Albo, że ten ktoś zawsze nie wie co robi.

Ale nasze doświadczenie pokazuje, że często zgłaszają się do nas Klienci rozpoczynające rozmowę od „Miałem/miałam kogoś, kto miał mi statystykę policzyć ale…. Nie ma czasu od roku, zaczął i nie skończył, mam problem z dostępnością, kontaktem itd.”. Pamiętajcie, że takie kontakty to często osoby, które liczą coś dla Was „po godzinach” pracy, czasu z rodziną. Efektem tego są sytuacje, że analiza trwa rok albo kontakt się zupełnie urywa, bo ktoś się rozmyślił. Albo ktoś coś zaczął liczyć, a potem porzucił rozgrzebaną analizę (często po zapłacie zaliczki albo pełnej kwoty…).

Dodatkowo, nie macie żadnej gwarancji, że taka osoba ma faktycznie wykształcenie statystyczne. Często są to osoby, które „liznęły” trochę statystyki np. do swojej pracy mgr albo po podstawowym kursie statystyki, które czasem organizowane się na uczelniach dla studentów. Nie macie gwarancji, że Wasza analiza będzie zrobiona rzetelnie. Skąd to wiemy? Ponieważ często zgłaszają się do nas osoby z tak rozpoczętą analizą z prośbą o dokończenie.

Rozwiązanie jest jedno – szukajcie firmy! Kogoś kto nie zajmuje się statystyką z doskoku, ale żyje w niej na co dzień. Czy chcielibyście się leczyć u kogoś kto hobbistycznie nauczył się z Google, jak radzić sobie np. z problemami gastrycznymi? Wiemy, że lekarzy irytują pacjenci, którzy przychodzą z diagnozą z Internetu. My stojąc przed takimi analizami, czujemy się podobnie.

Więc nie róbcie tego samego błędu ze zleceniem przypadkowej osobie Waszych obliczeń statystycznych. Znajdźcie firmę / osobę prowadzącą działalność gospodarczą związaną ze statystyką, macie wtedy gwarancję, że tej osobie NAPRAWDĘ zależy, bo to jej źródło utrzymania, a niezadowoleni Klienci mogą jej po prostu zepsuć opinię. No i macie pewność, że ta osoba ma co najmniej przyzwoitą wiedzę statystyczną czy działa na legalnym oprogramowaniu.

Upewnij się, co dokładnie otrzymasz jako wynik końcowy analizy statystycznej. Co mamy na myśli? Sprawdź sam porównując przedstawione poniżej dwa przykłady opracowania statystycznego „z życia”.

Pierwsze pochodzi z ponad 100 stron kobyły zawierającej same tabelki przeklejone z programu statystycznego (faktyczne opracowanie, które otrzymałam kiedyś od jednej ze swoich Klientek, oczywiście nie zrobione przez nas). Drugi przykład to również rzeczywiste zlecenie – ale tym razem zrobione przez Statystyka dla Ciebie. Różnice widać gołym okiem. Musisz się zastanowić, którą wersję Ty wolisz!

Jak długo możesz mieć pytania do wykonanej analizy? Przecież promotor albo recenzent będzie się dopytywał…

Zdarzają się firmy/osoby, które dają możliwość zadawania pytań do wykonanej analizy przez określony okres czasu, np. 14 dni!! Z naszego doświadczenia wynika, że to bardzo krótko.

W Statystyka dla Ciebie jesteśmy z Wami aż do samego końca Waszej drogi z danym zleceniem – obrony, konferencji czy akceptacji do publikacji i pomagamy ze wszystkimi statystycznymi pytaniami promotora czy recenzentów. Nie ma dla nas znaczenia, czy to trwa 2 tyg. czy może 2 lata.

Nie zgadzajcie się na zaliczki. Sprawdźcie, kiedy będziecie regulować płatność za pomoc statystyczną. A także, czy wybrany przez Was statystyk może Wam wystawić fv czy rachunek. Jest to kluczowe, jeśli za statystyczną analizę danych płaci uczelnia czy szpital.

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania,
skontaktuj się z nami.
Odpowiadamy najpóźniej po 24h.

+48 601 40 77 71

Pokaż e-mail

Chatuj z nami na Messengerze