Statystyka do pracy magisterskiej i doktoratu

Pomoc statystyczna przy pracy magisterskiej czy doktoracie w domyślnym rozumieniu sprowadza się do zrobienia analizy statystycznej. Ale dobry statystyk może się Wam przydać na kilku etapach walki o zdobycie tytułu naukowego.

Na jakich etapach pracy magisterskiej / doktoratu 
może Wam pomóc statystyk?

Metodologia pracy magisterskiej / doktorskiej

Poprawna i przemyślana metodologia badań to fundament do sukcesu z całą pracą. A błędy popełnione na tym etapie często są nie do naprawienia w czasie zbierania czy analizy danych, nawet przez najbardziej uzdolnionego statystyka.

Z drugiej strony nie jest też tak, że absolutnie każda praca magisterska czy doktorska wymaga koniecznie konsultacji ze statystykiem na etapie opracowania metodologii. Najczęstsze obszary pomocy statystyka przy określaniu metodologii pracy magisterskiej czy doktorskiej to:

Kiedy pomoc statystyka może być szczególnie przydatna na etapie opracowywania metodologii magisterki czy doktoratu?

Zbieranie danych, rekrutacja do badania

Tutaj statystyk może Wam pomóc m.in. w przygotowaniu list rekrutacyjnych, jeśli planujecie np. badanie zaślepione, czy też we wprowadzeniu zebranych danych do bazy danych lub przygotowaniu bazy danych do pracy w programie statystycznym

Analiza statystyczna do pracy magisterskiej / doktorskiej

Opracowanie statystyczne to główny etap włączenia statystyka w projekt, a określenia „statystyka do doktoratu” czy „opracowanie ankiety w pracy magisterskiej” nie będą dla Was tematem koszmarów nocnych, jeśli dobrze zaplanujecie metodologię badania i przyzwoicie zbierzecie dane. Dowiedz się więcej o analizie statystycznej.

Przygotowanie rozdziału wyników pracy dyplomowej czy publikacji naukowej

Na samym zrobieniu obliczeń statystycznych i wyprodukowaniu setek tabel przez program statystyczny rola statystyka się nie musi kończyć. Tabelki prosto z programu statystycznego zawierają mnóstwo informacji, ale nigdy nie nadają się do prostego przeklejenia do Waszej pracy. Opracowanie statystyczne wyników pracy magisterskiej czy doktoratu to wybranie odpowiednich liczb z tych tabelek, a potem często stworzenie na ich podstawie nowych tabelek i wykresów. Takich, które będą stanowiły bezpośrednią odpowiedź na hipotezy postawione na początku badania oraz jej uzasadnienie. Wyzwanie jest tym większe, jeśli Wasza praca dyplomowa jest przygotowywana w trybie publikacji naukowych i musicie w artykule skompresować przedstawienie wyników statystycznych długiej pracy badawczej na kilku stronach. Następnie należy te tabelki odpowiednio  sformatować i opisać wg standardów prezentacji danych.  Niezbędny jest jeszcze odpowiedni komentarz i interpretacja.  Tutaj wszystko ma znaczenie i może być podstawą do odrzucenia pracy w poważnym czasopiśmie.

Recenzja

Warto zadbać, aby statystyk, który zrobił dla Was opracowanie statystyczne pracy magisterskiej lub doktoratu towarzyszył Wam również na etapie pytań promotora i/lub recenzentów. Jest to szczególnie ważne, bo na niektóre z tych pytań czasem może odpowiedzieć tylko osoba wykonująca analizę statystyczną. Na wielu uczelniach pytania o statystykę podczas studiów doktoranckich są na porządku dziennym. Będziecie po prostu czuć się pewniej i spokojniej mając wsparcie statystyka na każdym, w tym również i na ostatnim etapie.

Najczęściej popełniane błędy
dotyczące statystyki do pracy magisterskiej czy doktoratu

Czekanie do ostatniej chwili z analizą statystyczną nie jest rozsądne. Pamiętajcie, że dobry statystyk nie będzie w stanie zrobić dla Was opracowania statystycznego „na wczoraj”, szczególnie w sezonie pisania prac magisterskich (czyli wiosna/jesień), bo po prostu ma kalendarz zaplanowany zleceniami do przodu. Więc nie czekajcie do ostatniej chwili i albo zlećcie analizę statystyczną z wyprzedzeniem, mając komfort czasu na dokończenie pisania pracy albo przynajmniej zarezerwujcie termin.

Ponadto, pełna analiza statystyczna wymaga czasu. Od zapoznania się z celami i hipotezami pracy, przez dobór odpowiednich testów statystycznych, a na koniec po prezentację wyników. Jeśli całość ma być dobrze zrobiona, nie może być zrobiona „na kolanie”.

Wybieranie najtańszej oferty bez sprawdzenia warunków, czyli kupowanie przysłowiowego kota w worku. Upewnijcie się dokładnie co dostaniecie, bo określenie „statystyka do doktoratu” czy „pełna statystyka do pracy magisterskiej” może w sobie kryć baaaaaardzo różną zawartość, zależnie od osoby, która ją przygotuje. Niestety, często zgłaszają się do nas Klienci z prośbą o „przetłumaczenie” na ich język tak przygotowanych analiz statystycznych (Analiza statystyczna).

Zlecenie opracowania statystycznego osobie przypadkowej, bo mało czasu, bo taniej. Szerzej pisaliśmy o tym przy okazji analizy statystycznej (Analiza statystyczna).

Włączenie statystyka za późno – to podstawowy i brzemienny w skutkach błąd. Niestety bardzo częsty.

Intuicyjnie o statystyku myśli się, jak dane są zebrane i przyszedł czas na ich analizę. Niestety zdarzają się przypadki, kiedy jest to zbyt późny moment i okazuje się, że to co zebraliście nie pozwala odpowiedzieć na podstawowe pytanie Waszej pracy. Nie życzymy tego nikomu ☹

A czasem rzeczy pozornie nieistotne i błahe mają ogromny wpływ na późniejszą analizę danych. Kluczem do sukcesu jest dobrze zaprojektowane badanie i przemyślana metodologia. Jeśli macie doświadczenie w planowaniu projektów badawczych, oczywiście możecie je zaplanować sami. Często macie szczęście posiadania zmyślnego, doświadczonego i pomocnego promotora, który pomoże Wam w opracowaniu metodologii pracy doktorskiej czy magisterskiej. Nie wahajcie się korzystać z takiej pomocy!

Jeśli jednak ani Wy nie macie doświadczenia w pracy badawczej, ani nie możecie liczyć na promotora, MOCNO rozważcie włączenie statystyka już na etapie opracowywania metodologii Waszej pracy.

Zakończymy niby banałem, może oczywistością. Ale banałem, o którym naszym Klientom często zdarza się zapominać.

NAJPIERW opracowujemy hipotezy i pytania badawcze, POTEM zbieramy dane.
Nigdy odwrotnie….
A pytania badawcze i plan analizy ZAWSZE konsultujemy z  promotorem ZANIM zaczniemy zbierać dane.

I tyle w temacie ? Tylko tyle i aż tyle.

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania,
skontaktuj się z nami.
Odpowiadamy najpóźniej po 24h.

+48 601 40 77 71

Pokaż e-mail

Chatuj z nami na Messengerze